اقبال سهامداران به کوچک‌ترها

همان‌طور که اشاره شد ديروز همگام با افت ارزش معاملات، نقدينگي راه برخي نمادهاي کوچک‌تر را در پيش گرفت. در شرايطي که نمادهاي بزرگ بازار با پشتوانه بنيادي تحت تاثير ريسک‌هاي سيستماتيک با تشديد عرضه سهام و به تبع آن افت قيمت مواجه شده‌اند، سهام کوچک‌تر که در مقاطع متعددي محل جولان سفته‌بازان بوده است، بار ديگر افزايش اقبال سهامداران را شاهدند(انگيزه‌هاي سفته‌بازانه عمدتا در مورد نمادهاي کوچک‌تر مطرح مي‌شود).

بررسي‌هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي‌دهد چهار صنعت پربازده ديروز به زحمت يک درصد از ارزش بازار سهام را به خود اختصاص مي‌دادند. گروه استخراج زغال سنگ ديروز در صدر اين صنايع قرار داشت و اقبال چشمگيري را از سوي سهامداران تجربه کرد (گروه استخراج زغال سنگ با افزايش حدود ۵ درصدي شاخص در صدر پربازده‌ترين صنايع بورسي قرار گرفت). «کطبس» و «کشرق» از زيرمجموعه‌هاي صنعت مزبور ديروز تا صف خريد نيز پيش رفتند. ديگر نماد اين گروه يعني«کپرور» نيز با رشد قيمتي مواجه شد. خبر‌هاي پيرامون اين صنعت از تقاضاي انجمن زغال سنگ براي تغيير در شيوه قيمت‌گذاري اين محصول با توجه به رشد قيمت جهاني اين محصول حکايت دارد. دبير انجمن زغال سنگ ايران پيش‌تر در اين باره گفته بود: قيمت زغال سنگ در بازارهاي جهاني بالغ بر ۲۴۰ دلار است اين در حالي است که قيمت داخلي اين محصول ۱۰۰ تا ۱۱۰ دلاراست. به گفته وي افزايش قيمت اين کالا در بازار داخل مي‌تواند توليد‌کنندگان داخلي را براي توليد بيشتر اين کالا به منظور رفع نيازهاي داخلي ترغيب کند. درخواست افزايش نرخ اين کالا پيش‌تر نيز از سوي انجمن مزبور مطرح شده بود اما در نهايت منجر به تغيير فرمول نرخ‌گذاري آن شد که البته تاثير چنداني بر وضعيت سودآوري آن نيز نداشت. بر همين اساس است که به نظر مي‌رسد موافقت با در‌خواست بازار آزاد براي نرخ‌گذاري زغال سنگ مسير دشواري داشته باشد.

عنوان دومين صنعت پربازده ديروز به گروه انبوه‌سازي تعلق گرفت. اين صنعت ديروز رشد بيش از ۷/ ۳ درصدي را تجربه کرد. نمادهاي زيرمجموعه اين گروه مدت‌ها در شرايط رکودي به سر مي‌بردند. شاخص اين گروه در سطوح بسيار پاييني قرار گرفته است. بر همين اساس آنچه تقاضاي سهام اين گروه را به دنبال داشته است، احتمالا کف‌هاي تکنيکال برخي نمادهاي زيرمجموعه بوده است. با اين حال به دليل فروشندگان بالقوه‌اي که نمادهاي اين گروه دارند، نمي‌توان چندان به تداوم صعود قيمت نمادهاي زيرمجموعه اين گروه اميدوار بود.دو صنعت محصولات کاغذي و کاشي و سراميک ديروز با رشد ۴۵/ ۳ و ۸۲/ ۲ درصدي به ترتيب رتبه‌هاي سوم و چهارم صنايع با بيشترين بازدهي را به خود اختصاص دادند. کارشناسان دلايل تقويت تقاضا در اين دو گروه را نيز جابه‌جا‌يي موقت نقدينگي در شرايط رکودي بازار مي‌دانند.جريان ورود نقدينگي به نمادهاي زيرمجموعه گروه سيماني نيز به وضوح قابل مشاهده بود. عمده اين نمادها ديروز با رشد قيمت به کار خود پايان دادند. نماگر اين صنعت در نهايت رشد ۲۵/ ۱ درصدي را تجربه کرد. اقبال به سهام سيماني در جريان معاملات ديروز در شرايطي صورت گرفت که فصل زمستان، فصل تشديد رکود اين صنعت است. بررسي صورت‌هاي مالي برخي نمادهاي اين گروه به وضوح گوياي کاهش تقاضاي داخلي و خارجي سيمان است. در مورد اين گروه نيز به نظر مي‌رسد سيگنال‌هاي تکنيکال محرک ورود نقدينگي بوده است.

 جدال عوامل خارجي و داخلي

مطابق آنچه گفته شد، عمده نمادهاي بزرگ بازار سهام ديروز روند کم‌نوساني را پيش گرفتند. نماد شرکت‌هايي با پشتوانه عوامل بنيادي که عمدتا جزو صنايع بزرگ بازار هستند، در فضاي منفي ديروز تحت تاثير فشار فروش قرار گرفتند. در اين شرايط انگيزه‌هاي خريداران کاهش محسوسي داشت. فروشندگان نيز در حالت آماده‌باش براي عرضه سهام قرار داشتند. اين امر در نهايت روند کم‌نوساني پيش روي بازار سهام قرار داد. ريشه اين موضوع مطابق آنچه گفته شد، به ترديدهاي سياسي ناشي از برجام بازمي‌گردد. جايي که قرار است ترامپ به زودي نظر خود را در مورد اين توافق‌نامه اعلام کند. اين موضوع موجب شده است که جدال بين نگراني‌هاي سياسي و عوامل بنيادي در نهايت روند کم‌نوساني پيش روي معاملات به ويژه نمادهاي بزرگ قرار دهد. اوج‌گيري قيمت نفت و محصولات پتروشيمي در کنار سطوح مناسب قيمت فلزات پايه در بازارهاي جهاني همگي از مواردي هستند که مي‌توانند موجب رشد قيمت سهام مربوطه و به تبع آن شاخص کل شوند با اين حال نگراني‌هاي سياسي مانع از فعال شدن سهامداران در سطوح قيمتي کنوني شده است. قيمت‌هايي که نسبت به شرايط سودآوري اتفاقا سطوح ارزنده‌اي نيز به شمار مي‌روند. تا زمان تعيين تکليف برجام از سوي رئيس‌جمهوري آمريکا زمان زيادي باقي نمانده است. به نظر مي‌رسد تا آن زمان سايه اين ريسک بر بازارهاي داخلي همچنان مانع صعود قيمت‌ها شود. هر چند تحت تاثير پافشاري ديگر طرفين درگير در اين توافقنامه احتمال خروج يکطرفه آمريکا از برجام پايين ارزيابي مي‌شود اما به نظر مي‌رسد بايد در انتظار اظهار نظرات تند و غير منطقي رئيس‌جمهوري آمريکا بود. اظهار نظرهايي که وضعيت بازارهاي داخلي را به‌طور قطع تحت تاثير قرار مي‌دهد. پس از آن و با تخليه هيجان ناشي از اين موضوع و در شرايط تداوم حمايت عوامل بنيادي مزبور مي‌توان به حضور دوباره خريداران اميدوار بود.

 مروري بر معاملات گروه‌هاي کالايي

در گروه فلزات اساسي ديروز حدود ۱۰۷ ميليون سهم به ارزش بيش از ۲۷ ميليارد تومان داد‌وستد شد. اين معاملات سبب شد گروه فلزات اساسي در صدر برترين صنايع ديروز بورس قرار بگيرد. هرچند از ابتداي ساعات معاملاتي تقاضا در بسياري از نمادهاي اين گروه مشاهده مي‌شد با اين حال نمادهاي بزرگ‌تر همچون« فولاد» و «فملي» با فشار فروش مواجه شدند و در صدر نمادها با بيشترين تاثير منفي در محاسبه شاخص کل قرار گرفتند. رشد چشمگير قيمت اين دو نماد در قياس با ديگر نمادهاي همگروه در هفته‌هاي اخير فرصت شناسايي سود مناسبي به سهامداران داده است. هرچند سطوح بالاي قيمت فلزات پايه در بازارهاي جهاني از معاملات گروه فلزات اساسي حمايت مي‌کند با اين حال سيطره ترديد‌هاي سياسي مانع از صعود قيمت‌ها شده است. البته بايد توجه داشت که عوامل بنيادي مزبور اثرات ريسک‌هاي سياسي را تا حد بالايي تخفيف داده است. گروه فلزات اساسي ديروز با افت ۹۳/ ۰ درصدي مواجه شد و در رتبه سوم صنايع زيان‌ده قرار گرفت.  معاملات گروه کانه‌هاي فلزي(معدني) نيز ديروز در محدوده منفي معامله شدند، هرچند در ابتداي ساعات معاملاتي اين نمادها با رشد قيمت مواجه شدند اما در ادامه تشديد عرضه سهام موجب افت شاخص اين گروه شد. حجم و ارزش معاملات اين صنعت ديروز در محدوده بالايي قرار داشت. اين گروه رتبه دوم جدول صنايع با بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. (شاخص گروه کانه‌هاي فلزي با ثبت افت ۱۴/ ۱ درصدي دومين صنعت زيان ده ديروز بود. )در گروه پتروشيمي، رشد قيمت متانول در بازارهاي جهاني و رسيدن قيمت آن به ۴۱۱ دلار در هرتن تقاضاي سهام گروه متانول ساز را به دنبال داشت. افزايش نرخ دلار نيز ديگر عامل حمايتي از معاملات اين گروه به شمار مي‌رود. با اين حال همچون ديگر کالايي‌ها ترديدهاي سياسي مانع از صعود قيمت سهام مزبور شد.اوج‌گيري قيمت نفت و همچنين روند صعودي نرخ ارز مبادله‌اي همچنان از معاملات گروه پالايشي حمايت مي‌کنند با اين حال ديروز نيز در اين گروه تشديد عرضه‌ها مانع از رشد قيمت سهام شد.به نظر مي‌رسد، بازگشايي بازارهاي جهاني در معاملات روز جاري با توجه به سهم بالاي سهام وابسته در بورس تهران بتواند معادلات کنوني داد‌وستد‌هاي سهام را تا حدي به هم بزند. علاوه بر اين گزارش‌هاي ۹ ماهه شرکت‌ها نيز مي‌تواند بار ديگر توجه به صنايع بورسي به ويژه گروه‌هاي کالايي را افزايش دهد.